WOLONTARIAT - CO TO TAKIEGO?

miesiąc temu

Maria Setera

Jednym z zadań stawianych przed przedszkolem jest kształtowanie właściwych postaw prospołecznych wychowanków. W związku z tym w piątek dzieci z grupy III na zajęciach z panią Marysią rozmawiały na temat: „Wolontariat co to takiego?”....

W idee wolontariatu przedszkolaki zostały wprowadzone na podstawie książki pt. „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”  autorstwa Joanny Krzyżanek. Wesołe perypetie głównej bohaterki zainspirowały przedszkolaków do włączenia się w dzieło „Małego Wolontariatu” . Działania podejmowane przez małych wolontariuszy wpływają pozytywnie na rozwój osobowości młodego człowieka. Dzięki wolontariatowi można zaszczepić w dzieciach altruizm, który uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka oraz umożliwia wybór - "więcej mieć czy bardziej być" - stwarza okazję do budowania świata wartości i poszukiwania autorytetów.

W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z Kodeksem Małego Wolontariusza .Wspólnie omówiliśmy cechy jakie powinien on posiadać. Dzieci wcieliły się również w różne role: odwiedziły chorego kolegę, pomogły z zakupami starszym osobom a także ustąpiły miejsca w autobusie pani, która podróżowała razem z małym dzieckiem.

Taka inscenizacja pozwoliła na zdefiniowanie pojęcia „wolontariat”, uwrażliwiła na różne problemy i pomogła zdiagnozować sytuacje wokół nas do rozwiązania, których nie potrzebne jest tworzenie specjalnych instytucji. Takie instytucje istnieją aczkolwiek nie są w stanie samodzielnie podołać wszystkim niezbędnym zadaniom, których jest tak wiele. Pomoc bezinteresownych ochotników jest w takich przypadkach nieoceniona. Wolontariat jest to praca, za którą nie dostaje się finansowego wynagrodzenia. Jest wiele instytucji, które oczekują na wolontariuszy. Wybór miejsca zależy od zainteresowań, potrzeb i pasji takiej osoby. Można pomagać dzieciom (np. z domów dziecka) w odrabianiu lekcji, opiekować się zwierzętami ze schroniska, odwiedzać/czytać książki osobom przebywającym w domu spokojnej starości. Choć wolontariat to praca za darmo, można z niej czerpać dla siebie wiele różnych korzyści: wdzięczność od ludzi, którym się pomogło, świadomość, że robi się coś naprawdę wartościowego i swoim działaniem choć trochę zmienia świat na lepsze.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało Paszport Przedszkolnego Wolontariusza. W tym dokumencie przedszkolaki za udział w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie naszego przedszkola i nie tylko będą otrzymywały pieczątki jako potwierdzenie udziału.

Uczestnictwo w Małym Wolontariacie rozwija u dzieci poczucie empatii i wrażliwości na potrzeby innych, kształtuje właściwe postawy społeczne, uczy bezinteresownej pomocy, wyrabia potrzebę odpowiedzialności za siebie i za innych. Mówiąc o korzyściach płynących z udziału dzieci w wolontariacie należy zwrócić również uwagę na wpływ małych wolontariuszy na rodziny i najbliższe otoczenie. Rodzice obserwując swoje dziecko, jego postawę i zaangażowanie, włączają się w prowadzone akcje i działania. Razem ze swoimi pociechami szukają pomysłów i możliwości pomocy drugiemu człowiekowi. Tym samym Mali Wolontariusze stają się promotorami idei wolontariatu wśród dorosłych.

Chciałabym, aby udział przedszkolaków w Małym Wolontariacie zaowocował w przyszłości ich aktywnością w kierunku niesienia pomocy innym. Aby Mali Wolontariusze promowali tę ideę wśród swoich rówieśników, a chęć niesienia pomocy innym przyświecała im w całym dorosłym życiu.