DZIEN KOLOROWEJ SKARPETKI - 2024

miesiąc temu

21.03.2024 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też ,,Dniem Kolorowej Skarpetki’’.......

21 marca kolorowe skarpetki na stopach oznaczają "KOCHAM CIĘ TAKIM, JAKIM JESTEŚ!"
21.03.2024 r.
 w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też ,,Dniem Kolorowej Skarpetki’’. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mające na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa  nie jest przypadkowa – dzień 21 marca czyli 3 miesiąca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią  21 chromosomu. Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej, modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę spośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

Nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do obchodów związanych z tym dniem. W czwartek wszystkie dzieci założyły dwie różne najbardziej zwariowane i kolorowe skarpetki (oczywiście nie do pary!) ponieważ chromosom przypomina kształt skarpetki. Oprócz skarpetek na stopach, tego dnia w grupach dzieci słuchały opowiadań i rozmawiały nt. osób z Zespołem Downa, uczyły się szacunku, akceptacji i tolerancji do tych osób. W salach królowały  skarpetkowe zabawy i kolorowały papierowe skarpetki. Nie obyło się bez skarpetkowych zdjęć.

GALERIA ZDJĘĆ - GRUPA III

GALERIA ZDJĘĆ - GRUPA V

A dlaczego właśnie kolorowe skarpetki nie do pary?
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z ludźmi chorymi na Zespół Downa. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla tych osób . Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe. Coraz popularniejsze, kolorowe skarpetki nie do pary nadal uważane są za wyjątkowe i sprawiają, że właściciel wyróżnia się w tłumie. Tak samo na co dzień czują się osoby z zespołem Downa – odmienne na tle jednolitego tłumu. Mimo, że różnią się, niczym jedna skarpetka od drugiej, potrafią wnieść w nasze życie mnóstwo kolorów i radości. 21 marca zakładamy dwie inne skarpetki, by pokazać, że bycie "innym niż inni" nie oznacza niczego złego.