ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

3 tygodnie temu

Marta Pieja

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola założyli ubrania w kolorze niebieskim . Dlaczego kolor niebieski? Bo jest on symbolem autyzmu....

Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Inne symbole autyzmu to niebieskie dłonie będące symbolem pomocy, globus w kolorze niebieskim świadczący o skali zjawiska, dwa złączone ze sobą puzzle, niebieskie motyle, symbol nieskończoności.

W tematykę obchodów wprowadziły dzieci filmy: ” Jaś i niebieskie motyle”, „Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie”, „ Autyzm”- które ukazały codzienne życie osób dotkniętych autyzmem.

Autyzm jest zjawiskiem bardzo złożonym i trudnym do zdefiniowania. Mówiąc o osobach z autyzmem trzeba powiedzieć o całym spektrum trudności, z jakimi się borykają, dodając jednocześnie, że trudności te występują u każdej z osób w innym natężeniu. Najczęściej, w przypadku osób z autyzmem, mamy do czynienia z zaburzeniem odbioru świata przez zmysły. Osoby te inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, inaczej odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Często mają trudności z precyzyjnym rozumieniem kierowanych do nich wypowiedzi. Inny sposób odbioru świata powoduje, że osoby z autyzmem tworzą swój wewnętrzny obraz świata, często odmienny od naszego. Mają także trudności z klasycznym - w naszym rozumieniu - budowaniem więzi i okazywaniem emocji w relacjach z innymi ludźmi. Świat osób z autyzmem jest inny od "naszego świata", a kłopoty z komunikacją sprawiają, że osoby z autyzmem borykają się z doświadczeniem psychicznego osamotnienia.

Po obejrzeniu wybranych filmów przeprowadzono pogadanki na temat zachowań dzieci z autyzmem, tego co lubią i nie lubią, w jaki sposób się bawią, komunikują się z innymi, jak wygląda ich dzień. Potem dzieci zostały zaproszone do zabaw sensorycznych, gdzie poznawały jak funkcjonują zaburzone zmysły u dzieci z autyzmem. Dzieci wykonały również niebieskie motylki- symbole autyzmu oraz „niebieską dłoń dla mojego przyjaciela”.

Z osobami ze spektrum autyzmu spotykamy się coraz częściej, nie tylko w naszym przedszkolu ale i w sąsiedztwie, na ulicy... Podejmując takie działania kształtujemy u dzieci postawę zrozumienia, akceptacji, szacunku i tolerancji wobec innych ludzi. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

Dla osób, które chcą zgłębić temat autyzmu polecamy filmy:
Amazing things Happen
Autyzm wprowadza zmysły w błąd - Zachowania
Autism The Musical

Czarny balonik
Opowieść Ojca
Przez mongolskie stepyw poszukiwaniu cudu (The Horse boy),
TempleGrandin,
Dom z kart (House of Cards),
Taki jestem ,Tomek i ja,
Śniegowe ciastko  – SnowCake,
Zaklęte serca.