DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI
Marta Skiba
15 maja w środę w naszym przedszkolu świętowano Dzień Niezapominajki...
Dzień Niezapominajki zapoczątkował w 2002 roku redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio, który mówił, że niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Symbolem stała się niezapominajka polna (Myosotis L.) dosłownie "mysie uszko" Święto Polskiej Niezapominajki od lat promuje walory polskiej przyrody i przypomina o jej ochronie. Dzień niezapominajki to okazja do znakomitej zabawy, ale też do zdobycia nowej wiedzy o środowisku naturalnym i jego ochronie. Pierwsze obchody święta odbyły się w 2002 roku i tak zakorzeniły się w tradycję, że są obchodzone do dziś. Inicjatywa święta spodobała się Polakom, dlatego też każdego roku z tej okazji organizowane są m.in. warsztaty ekologiczne, pikniki, konkursy plastyczne i fotograficzne oraz wspólne sadzenie drzew.
Celem święta – jak twierdzi jego autor – jest nauka wzajemnej serdeczności. Dzień Niezapominajki ma również inne znaczenie, uczy nas abyśmy nie zapominali o naszych najbliższych z rodziny ,o przyjaciołach, naszych korzeniach.
Dzieci w grupach poszerzyły wiedzę o ekologii, wysłuchały bajki o Wróżce Niezapominajce, wykonały prace plastyczne. To był dzień proekologicznych działań.