PROJEKT EDUKACYJNY PROMUJĄCY ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE

Marta Pieja

Brokuł Borys to bohater kolejnego wyzwania warzywnego projektu  edukacyjnego  promującego  zdrowe nawyki żywieniowe „ Witaminki”...

„ Jestem brokuł, brokuł Borys,
z wirusami dzielnie walczę!
I bakterie też przegonię,
i bakterie też przegonię,
mam witaminową tarczę!”

23 lutego dzieci grupy II przyszły ubrane lub miały elementy ubrania w kolorze brokułu czyli zielonym.  Podczas śniadania dzieci  zjadając kanapki z kiełkami brokułów mogły poczuć ich smak . Na zajęciu oglądały surowy  i ugotowany brokuł oraz nasiona brokułu,  wysłuchały  ciekawostek na jego temat i dowiedziały się dlaczego warto jeść brokuły. Kolejnym punktem zajęć była degustacja surowego brokułu a z ugotowanego brokułu, jajek, kukurydzy i jogurtu zrobiliśmy pyszną sałatkę.

Następnie przystąpiliśmy  do kolejnego wyzwania – założyliśmy hodowlę kiełków brokułów  w naszym kąciku przyrody . Podczas zajęć nie zabrakło również aktywności ruchowej. Odganialiśmy bakterie i wirusy przy pomocy zielonej tarczy z brokułem  oraz tańczyliśmy przy piosence „ Brokuł Borys”.

W ramach aktywności plastycznej dzieci zwijały zieloną pociętą bibułę w kulki  i naklejały na sylwetę brokułu „ Borysa”. Po południu dzieci ćwiczyły pamięć wzrokową podczas układanki warzywnej z brokułem.

Mamy nadzieję, że nasze działania zachęciły dzieci do spożywania potraw, bogatych w brokuły.