AUDYCJA MUZYCZNA - POZNAJEMY TAŃCE NARODOWE

3 tygodnie temu

Ewelina Dobosz

15
kwietnia po raz kolejny w naszym przedszkolu gościliśmy muzyków z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa....

Audycja muzyczna, w której braliśmy udział nosiła tytuł ,,Poznajemy tańce narodowe”. Dotyczyła wielkiej piątki polskich tańców narodowych. Termin "tańce narodowe" występuje w polskiej tradycji od co najmniej XVI wieku. Przedszkolaki dowiedziały się, że do tej grupy należą: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek. Obejrzały też najczęściej spotykane stroje, takie jak, ułański, kontusz, krakowski czy łowicki. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów najbardziej znanych przykładów kompozycji. Pomimo tego, iż wywodzą się one z tańców ludowych i były tańczone przez najniższe warstwy społeczne, to jednak stały się też własnością tak zwanych "wyższych sfer" i odgrywały niejednokrotnie ważną rolę w dziejach naszego narodu.