WOJNA - CZY WARTO PORUSZAĆ TEN TEMAT Z DZIEĆMI - LIST DO RODZICÓW

ponad 3 lat temu

Ewelina Dobosz, Jolanta Żuczek


 

W związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z napaścią Rosji na Ukrainę oraz obecną sytuacją na świecie, wśród ludzi zapanowały bardzo trudne emocje: strach, złość, smutek czy dezorientacja....  Warto poruszyć ten temat i szczerze porozmawiać z dzieckiem, nie unikać rozmowy o trudnych emocjach i wydarzeniach chociaż jest to bardzo trudne i poważne wyzwanie.....


Wojna - czy warto poruszać ten temat z dziećmi?  
 

 

 

W związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z napaścią Rosji na Ukrainę oraz obecną sytuacją na świecie, wśród ludzi zapanowały bardzo trudne emocje: strach, złość, smutek czy dezorientacja. Staliśmy się świadkami wydarzeń, które do tej pory znaliśmy jedynie z kart historii czy filmów dokumentalnych. Sytuacji tej doświadczają także nasze dzieci, które są bardzo dobrymi obserwatorami, wyczuwają napięcie, chaos emocji - słuchają naszych rozmów i widzą co się wokół nich dzieje. Dzieci nawet jak nie rozumieją, co się dzieje, to obcując ze zdenerwowanymi rodzicami, chłoną takie emocje.

Szanowni Rodzice

Warto poruszyć ten temat i szczerze porozmawiać z dzieckiem, nie unikać rozmowy o trudnych emocjach i wydarzeniach chociaż jest to bardzo trudne i poważne wyzwanie.

Poniżej kilka  ważnych wskazówek jak przeprowadzić rozmowę:
 

· Rozmawiaj z dzieckiem spokojnie, szczerze, dostosowując język do możliwości poznawczych dziecka. Rozmowa ma zawierać fakty, na które dziecko jest gotowe. Pamiętaj, że ono inaczej postrzega i rozumie świat.
· Dozuj informacje, przekaż tylko to co konieczne. Unikaj opisów o śmierci, walkach i ofiarach. Dzieci posiadają bogatą wyobraźnie i takie opisy mogą być źródłem dodatkowych lęków.
· W rozmowie podążaj za dzieckiem, staraj się wyczuć jakiej wiedzy potrzebuje. Niech ono zadaje pytania, a Ty udzielaj odpowiednich odpowiedzi.
· Zapewnij dziecko, że chcesz z nim rozmawiać, bądź uważny na jego emocje, obserwuj zmianę zachowania. Pamiętaj, że niepokój może przybierać różne formy: napady złości, rozdrażnienie, smutek, wycofanie.
· Mów o emocjach i pytaj o samopoczucie dziecka. Przekaż, że to normalne, że odczuwa strach, smutek. Zapytaj czego w związku z tym potrzebuje.
· Nie umniejszaj emocji dziecka. Mimo, że jest jeszcze małe, rozumie więcej niż Ci się wydaje.
· Postaraj się zachować codzienną rutynę, która związana jest z poczuciem bezpieczeństwa - pozwólcie sobie na robienie tych rzeczy, które na co dzień sprawiają Wam radość. Przekierowanie uwagi na ulubione czynności może chociaż na chwilę zredukować napięcie.
· Ogranicz dostęp dziecku dostęp do telewizji, multimediów - dziecko może być przytłoczone nadmiarem negatywnych informacji.
· I najważniejsze...
Rodzicu bądź w pobliżu, gotowy do rozmowy, nie lekceważ dziecka i jego emocji. Przytul i bądź blisko. To bardzo ważne w tym  bardzo trudnym czasie.