DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU W PRZEDSZKOLU

Barbara Szczęch

2 kwietnia to Dzień Świadomości Autyzmu. Przedszkolaki jak co roku świętowały ten dzień uroczyście w piątek 01 kwietnia. Każdy pamiętał, żeby ubrać się na niebiesko na znak pamięci i poszanowania osób ze spektrum autyzmu. W każdej grupie odbywały się pogadanki na ten temat, dzieci oglądały filmy edukacyjne oraz wcielały się w role dzieci z autyzmem poprzez zabawy ruchowe, taneczne, plastyczne. Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne. W świecie wciąż brakuje zrozumienia dla tego zaburzenia, dlatego należy uświadomić dzieci o  istnieniu takiego zaburzenia ,wskazać trudności z jakimi mierzą się osoby z autyzmem, budować otwartość i akceptację, wskazać podobieństwo między dziećmi z autyzmem,  a dziećmi normatywnymi (dążenie do szczęścia, radość z zabawy, potrzeba posiadania przyjaciół ). Warto także przygotować dzieci na trudności ,czy różnice w nawiązywaniu przyjaźni z takimi osobami,  wskazać dziecku jak zaprosić taką osobę do zabawy, jak jej pomóc w trudnej chwili. Osoba cierpiąca na autyzm jest też w pewnym stopniu ”zapakowana”, żyje w swoim świecie. Dlatego poruszajmy te tematy również w domu. Naszym zadaniem jest wspierać takie osoby, szanować ich spojrzenie i funkcjonowanie w świecie. Nie bądźmy obojętni!!!