PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Marta Pieja

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

23 maja dzieci grupy VI uczestniczyły w uroczystym pasowaniu na czytelnika Biblioteki Publicznej w Sędziszowie Małopolskim. Pasowanie nastąpiło po wcześniejszym wykonaniu przez dzieci kilku zadań przygotowanych przez panią Dorotę Paśniewską- bibliotekarkę. Dzieci miały za zadanie rozwiązywać zagadki o książkach , rozpoznawać postacie z bajek oraz dopasowywać charakterystyczne przedmioty do bajek. W nagrodę otrzymywały literki, z których później ułożyły hasło „PASOWANIE NA CZYTELNIKA”.

Dzieci poznały również zasady obowiązujące   w bibliotece oraz zaprezentowały wiersz „ Skarga książki”. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie,  w którym przyrzekały kochać i szanować książki, dbać o nie i być ich przyjacielem. Po ślubowaniu zostały pasowane na czytelników. Po uroczystej ceremonii, na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały Dyplomy Młodego Czytelnika oraz chętnym  dzieciom zrobiono zdjęcia z „ Największym Pożeraczem książek”.

Dzieci opuszczały bibliotekę zadowolone zapewniając, że wrócą do niej z rodzicami, by móc się zapisać i stać się prawdziwymi czytelnikami biblioteki. Teraz, kiedy większość dzieci umie pięknie czytać - drzwi biblioteki i karty książek stoją dla nich otworem!

Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Paśniewskiej za przeprowadzenie uroczystości Pasowania na Czytelnika Biblioteki Publicznej w Sędziszowie Małopolskim naszych dzieci oraz jej współpracę w utrwalania właściwych postaw, nawyków i zainteresowań czytelniczych naszych wychowanków.