KATAR - JESIENNE UTRAPIENIE - JAK NAUCZYĆ DZIECKO WYDMUCHIWAĆ NOS

Wielkimi krokami zbliża sie jesień, a co za tym idzie zmienna pogoda i katar......

Wirusem kataru zarażamy sie drogą kropelkową wdychajac powietrze, w którym kichające osoby rozsiewają zainfekowaną wydzielinę z nosa. Częste infekcje górnych dróg oddechowych i niedrożność nosa mogą być przyczyną wykształcenia się nawykowego oddychania przez usta (oddychanie powinno odbywać się przez nos przy zamkniętych ustach), co generuje kolejne kłopoty.

Dla osoby dorosłej kwestia wydmuchiwania nosa wydaje się sprawą całkowicie oczywistą, prostą i jakże naturalną. Jednakże większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę, że nauczenie dziecka tej czynności wcale nie jest takie łatwe.

Wydmuchiwanie nosa jest czynnością, która sprawia dzieciom wiele trudności.  Drugi rok życia to dobry moment, aby rozpocząć naukę wydmuchiwania nosa. Najlepiej jest zacząć, gdy dziecko jest zdrowe i nie ma żadnej infekcji, ponieważ nauka w takcie przeziębienia może sprawić więcej trudności i dziecko może się tylko zniechęcić. Dlatego nie czekajmy, aż dziecko się przeziębi.

Zacznijcie od nauki dmuchania buzią

Przede wszystkim dziecko powinno najpierw umieć dmuchać buzią. Warto przygotować talerzyki (na przykład papierowe), na których położysz piórka/watę/pociętą bibułę/serpentyny/kolorowe pomponiki, czyli akcesoria, które są lekkie. Zacznijcie od dmuchania buzią, jeśli dziecko nigdy wcześniej się tak nie bawiło, to musi zobaczyć, co się stanie z tymi przedmiotami, gdy na nie dmuchnie, czyli jaki będzie tego efekt.

Naukę dmuchania buzią można również zacząć od:

• dmuchania baniek mydlanych
  • dmuchanie papierowych statków podczas kąpieli
  • robinie bąbelków w szklance wody z wykorzystaniem słomki
  • dmuchanie dmuchawców podczas spaceru
  • dmuchanie na wiatraczek
  • zdmuchiwanie świeczek

Dopiero następnie możecie zacząć próbować dmuchać nosem. Unieś wtedy talerzyk z piórkami do nosa dziecka i poproś, by zrobiło wdech i mocny wydech nosem przy zamkniętych ustach (możesz wtedy delikatnie położyć palec na ustach dziecka, aby pokazać mu w ten sposób, że potrafi wydobyć powietrze z nosa).

Zwykle opanowanie tej umiejętności nie nastąpi z dnia na dzień, dlatego warto zastosować kilka strategii:

Ciekawą zabawą, która często podoba się dzieciom jest zabawa z lusterkiem. Poproś dziecko, aby jednym paluszkiem przycisnęło sobie skrzydełko nosa i wydmuchiwało powietrze z drugiej dziurki. Efektem będzie pojawiająca się na nim para, powiedz wtedy dziecku „Zobacz jaką mgłę zrobiłeś/aś na lusterku, brawo!”.

Kiedy dziecko podczas choroby będzie musiało wydmuchać nos, przywołaj mu zabawę i poproś, by zrobiło tak, jakby chciało zdmuchnąć piórko nosem i przypomnij o zamknięciu ust.

Wydmuchiwanie nosa
Kiedy dziecko jest już gotowe, aby wydmuchać nos z użyciem chusteczki, to pamiętaj, że najpierw powinno się oczyścić jedną dziurkę, a dopiero później drugą (zatykamy dziurki naprzemiennie). Dlaczego jest to takie ważne? Dmuchanie z obu dziurek jednocześnie sprawi, że wzrośnie ciśnienie w nosie, a w konsekwencji wydzielina może trafić do zatok, co spowoduje stan zapalny.

Przypominanie
Jeśli u dziecka pojawi się katar należy mu często przypominać o konieczności wydmuchania noska. Samo będzie zapominać, małe dzieci nie odczuwają jeszcze takiej potrzeby oczyszczenia nosa jak osoba dorosła. Pokazuj dziecku w lusterku jak wygląda ze smarkami na twarzy aby zachęcić je do wydmuchania noska.

Pamiętajmy, by zawsze doceniać próby, których podejmuje się dziecko, a także postępy, które osiąga.