ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO - REALIZACJA PROJEKTU PT. BAJKI - POMAGAJKI W GRUPIE II

10  października na całym świecie obchodzi się Dzień Zdrowia Psychicznego! Celem święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób......

W naszym przedszkolu możemy obchodzić to święto każdego dnia, czytając lub słuchając bajki – pomagajki. W GRUPIE II od września w ramach realizowanego ogólnopolskiego projektu pt. „Bajki - pomagajki” dzieci uczestniczą w bajkoterapii, której głównym celem jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka.

W miesiącu wrześniu w dniu głośnego czytania dzieci z zaciekawieniem słuchały bajki o żyrafie Klementynce i jej problemach wynikających z braku wiary we własne siły, a następnie same wypowiadały się na temat własnych możliwości i zdolności, kończąc zdanie: „Już potrafię ..... ". Bo każdy z nas potrzebuje wsparcia i akceptacji, aby uwierzyć w siebie i swoje zdolności. Celem zaproponowanej bajki była budowa wiary we własne umiejętności, wyrabianie pozytywnej samooceny oraz kształtowanie poczucia pewności siebie.

W październiku w ramach tematyki bezpieczeństwa w domu i poza nim, z okazji dnia zdrowia psychicznego dzieci podczas odpoczynku poobiedniego wysłuchały opowiadania „Żółty berecik”. To bajka o samotności, przyjaźni, ale i o niebezpieczeństwie płynącym z internetu. Jej celem było kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu w czasie pobytu w domu i poza nim oraz dostrzeganie wartości przyjaźni w życiu człowieka. Po wysłuchaniu bajki dzieci rysowały główną bohaterkę Ninę w żółtym bereciku.

Głównym założeniem projektu jest czytanie bajek, bądź słuchanie audiobooków.
Projekt skupia się na konkretnych problemach dziecka - w poszczególnych miesiącach na innych tj.:
rozwijanie wiary we własne siły, poczucie bezpieczeństwa w domu i poza nim, umiejętność współpracy,
samodzielność, lęk przed czymś nowym, przed dentystą, niechęć do jedzenia, odmienność,
„sztuka” przegrywania, kłótnia rodziców, rozwód, strata bliskiej osoby.
Czytanie bajek terapeutycznych to jedyne, najważniejsze zadanie tego projektu.

Bajka terapeutyczna to prosta i bardzo skuteczna metoda
wspierania rozwoju emocjonalnego już u przedszkolaków.