DZIEŃ DRZEWA W PRZEDSZKOLU

Maria Setera

10 października obchodziliśmy "Światowy Dzień Drzewa". Z tej okazji odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia związane z tematyką drzew....

Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Uczyły się rozpoznawać i nazywać wybrane drzewa zarówno iglaste jak i liściaste. Dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka i dlaczego warto o nie dbać. Celem tych zajęć było wzbogacenie wiedzy oraz rozwijanie postaw proekologicznych. Dzieci w czasie zajęć uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach. Chętnie słuchały ciekawostek na temat wybranych drzew i ich owoców. Dzieci z grupy II pokonywały leśną ścieżkę sensoryczną zrobioną z szyszek, patyków, kukurydzy, kasztanów, żołędzi, mchu, kamyków. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla małych stópek dzieci: usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, stymuluje receptory. Przy użyciu grabek dzieci starały się również posprzątać liście rozwiane przez wiatr. Grabki okazały się fajną zabawą. Na koniec dzieciaki starały się ukryć w stercie liści jak to robią jeże. Zwieńczeniem wszystkich działań była praca plastyczna pt. „Jesienne drzewo” i spacer, który pozwolił wszystkim ciekawskim przedszkolakom dotknąć, powąchać i przytulić drzewa rosnące na placu przedszkolnym. Wspólne tańce i zabawy były świetną okazją do budowania odpowiedzialności za zieleń wokół nas.

Ciekawostki:
Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

GALERIA ZDJĘĆ - GRUPA I

GALERIA ZDJĘĆ - GRUPA II