MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Maria Setera

7 listopada  obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dziecięcy świat utkany jest po części z baśni i bajek.

Tajemnica i magia, przepleciona z nauką i humorem, poukrywana na kolorowych kartach opowieści, od stuleci fascynuje małych i dużych czytelników. Bajkowy świat to również bezdenna, nieprzemijalna skarbnica mądrości, z której czerpiemy stale i chętnie, nawet po latach, do niej wracamy. Bajki oraz bajkowe postacie są nieodłącznym elementem zabawy w życiu przedszkolaków. Tak też w tym dniu przypominamy bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Tego dnia każda grupa zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Bajkowym zgadywankom towarzyszyła muzyka, tańce, zabawy ruchowe oraz prezentacja kolorowych, bajkowych przebrań. Można było spotkać Kota w butach, rycerzy, księżniczki, myszkę Miki, biedronkę, Spider – Man i wiele innych ciekawych postaci.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z grupy II wzięły udział w bajkowym spotkaniu z panią Dorotą Paśniewską – bibliotekarką  Biblioteki Publicznej w Sędziszowie Małopolskim podczas, którego wysłuchały wesołej i zabawnej opowieści kamishibai  „Noc w bibliotece”, w której aż roiło się od bajkowych postaci. Krasnoludek zagubił się w bibliotece. Postacie z bajek, a szczególnie Pinokio pomagały  mu odnaleźć drogę do królewny i krasnoludków. Kamishibai wywodzi się z Japonii (jap. kami – papier, shibai – sztuka) i jest metodą czytania, która posługuje się planszami z obrazkami i tekstem (książka obrazkowa) oraz drewnianą skrzynką, będącą swoistym parawanem, w której przedstawiane są opowiadania, bajki. Kamishibai nazywany jest również teatrem obrazkowym bądź teatrem ilustracji. Przedszkolakom przypadła do gustu ta forma czytania. Aktywnie włączyli się w realizację „przedstawienia”, wypowiadając zaklęcia, które sprawiły, że drewniana skrzynka stawała się teatrzykiem oraz dopowiadali treść przedstawianego opowiadania. Potem przyszedł czas na bajkowe zagadki. Dzieci rozpoznawały postacie bajkowe, rekwizyty i zgadywały z jaką bajką im się kojarzy . Za aktywny i intensywny udział w zabawie dzieci otrzymały maskotkę stonogę oraz  pamiątkowe dyplomiki .

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Dzisiejszy dzień był pełen niezapomnianych wrażeń dla naszych przedszkolaków.

GALERIA ZDJĘĆ GRUPA I

GALERIA ZDJĘĆ GRUPA II