PRZEDSZKOLAKI AKTYWNIE POZNAJĄ ŚWIAT ZA POMOCĄ ZMYSŁÓW

Przedszkolaki z GRUPY II aktywnie poznawały świat za pomoca zmysłów...

Zmysły są przewodnikiem po świecie, dlatego tak ważne jest ich rozwijanie i koordynacja. W ramach zajęć dzieci miały okazję poznać i doskonalić 5 zmysłów. Za pomocą narzadów zmysłów smakowały sok z cytryny, wąchały zmielony kminek i perfumy. Zmysł dotyku doskonaliły poprzez odgadywanie zawartości baloników z tajemniczym produktami oraz poprzez zagadki dotykowe. Potrząsały przedmiotami, by wysłuchać czy wydają dźwięki, a zmysł wzroku ćwiczyły poprzez oglądanie ilustracji i książeczek obrazkowych. Dzięki zabawie z kartami i dopasowywaniu odpowiednich zmysłów do wybranych przedmiotów, dzieci dodatkowo rozwijały słownictwo, ćwiczyły logiczne myślenie oraz małą motorykę w trakcie przypinania klamerek. Zajęciom towarzyszyły zabawy ruchowe oraz praca z książką w celu utrwalenia narządów i rodzajów zmysłów oraz części ciała.
Zajęcia były okazją do obserwowania i ogladania, poznawania i przeżywania, doświadczania, badania, wypowiadania się oraz działania. Dzięki nim dzieci zapamietają ile zmysłów mamy, jak się nazywają i który zmysł jest najwazniejszy.

Warto wiedzieć, że dzieci do nauki najczęściej wykorzystują kilka zmysłów jednocześnie - zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju. Naukowcy dowodzą jednak, że każde dziecko ma jeden dominujący zmysł, za pomocą którego się uczy. Dziecko może być wzrokowcem, kinestetykiem lub słuchowcem - co oznacza, że w procesie rozwoju i poznawania świata dominuje u niego zmysł wzroku, ruchu lub słuchu. Im wcześniej poznamy, jaki jest to zmysł, tym wcześniej będziemy mogli zacząć wspierać go w nauce.

Za pomocą zmysłów dziecko poznaje świat. Dlatego tak ważne jest ich rozwijanie i koordynacja. Jeśli zrobimy to w nieprawidłowy sposób lub w nieodpowiedniej kolejności, w przyszłości nasze dziecko może mieć problemy z integracją sensoryczną.

Więcej na w/w temat w artykule „ZMYSŁY DZIECKA - DLACZEGO NALEŻY O NIE DBAĆ I JAK JE ROZWIJAĆ” w zakładce POCZYTAJ MAMO TATO