OBCHODY DNIA DINOZAURA W PRZEDSZKOLU

26 lutego obchodziliśmy nietypowe święto – „Dzień Dinozaura”. Z tej okazji przedszkolaki we wszystkich grupach przez cały ubiegły tydzień świętowały ten dzień.

Chociaż dinozaurów dawno nie ma na świecie, to nadal cieszą się dużą popularnością, pozwalając zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom rozbudzać swoją wyobraźnię. Dzieci ,,przeniosły się’’ do czasów prehistorycznych, gdzie podczas zajęć i zabaw poznawały ciekawostki o życiu wielkich gadów: jak się wylęgały, kiedy żyły, jak wyginęły, czym się żywiły, jakie są ich gatunki i rodzaje. Dowiedziały się, że dzięki pracy paleontologów możemy dowiedzieć się jak wyglądały dinozaury i obejrzeć ich szkielety w muzeach. W holu przedszkola można było podziwiać wielkiego, balonowego dinozaura, który witał dzieci i zapraszał do zdjęcia.

W grupach odbywały się przeróżne zabawy dinozaurowe jak: odkopywanie kości dinozaurów, chodzenie po śladach dinozaura, odbijanie dinozaurów w masie solnej, wybuch wulkanu, zabawy matematyczne, ruchowo - naśladowcze oraz rozwiazywanie zagadek o dinozaurach. Dużą atrakcją było oglądanie zdjęć dinozaurów przez okulary 3D.

Przedszkolaki w swoich grupach wykonywały dizozaurowe prace plastyczne wykorzystując różne techniki i materiały.

Dzień Dinozaura przeniósł nas wszystkich w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat. Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają nas fascynować. Każdy chciałby przenieść się w czasy prehistoryczne i zobaczyć je na żywo. Nazwa dinozaur pochodzi od greckich słów „deinos” (co znaczy „straszny”, „potężny”) oraz „sauros” („jaszczurka”). Wymyślił ją naukowiec Richard Owen w 1842 roku, jednak jego celem nie było podkreślenie wzbudzających strach cech jak pazury czy zęby, ale pokazanie majestatu i rozmiarów tych stworzeń.