ŚWIATOWY DZIEŃ MATEMATYKI

Maria Setera

Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca.

Święto to zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku, w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku, 14 marca w naszym przedszkolu dzieci z wszystkich grup obchodziły „Światowe Święto Matematyki”. W tym dniu przygotowano dla dzieci wyjątkowe zajęcia matematyczne. Celem takich zajęć jest lepsze poznanie zagadnień związanych z pojęciami matematycznymi. Przedszkolaki brały udział w zabawach dostosowanych do ich wieku. Były to zabawy muzyczne, dydaktyczne, plastyczne i ruchowe, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych zarówno u dzieci młodszych, jak i u starszych. Przedszkolaki doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, dodawały i odejmowały na konkretach, rozpoznawały kolory i figury geometryczne, układały ciągi rytmiczne. Dzieci miały okazję zgłębić tajniki kodowania, nie zabrakło też zabaw z wiatrakiem matematycznym.

Dzieci z grupy VI szukały odpowiedzi na pytanie „Co to jest matematyka ???” ( różne padały odpowiedzi : to taka lekcja w szkole… , to jest liczenie…, dodawanie …. , to uczenie się różnych rzeczy… ). Zapoznawały się z zasadami nowej gry „Angulus” autorstwa Marka Łukaszewicza, która tak jak szachy rozgrywana jest na szachownicy ( ale ta szachownica ma więcej kratek i inny zestaw bierek). A na podwórku przedszkolnym starszaki doskonaliły umiejętności liczenia na konkretach biorąc udział w matematycznych ćwiczeniach gimnastycznych…

Wszystkie zadania jakie wykonywały dzieci pokazały, że matematyka może być ciekawa i przyjemna, a przede wszystkim daje dużo satysfakcji i radości. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z matematyką. Czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny naturalny potencjał. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a z wszystkimi zadaniami dzieci poradziły sobie wspaniale. Dowodem na to były zdobyte odznaki „Mistrza Matematyki”.

Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego nas świata.

GALERIA ZDJĘĆ GRUPA I - KLIKNIJ W ZDJĘCIE

GALERIA ZDJĘĆ GRUPA II - KLIKNIJ W ZDJĘCIE