DZIEŃ Z ZABAWKAMI EKO - GRUPA II

Maria Setera

W czwartek 20 kwietnia w naszym przedszkolu w grupie II obchodziliśmy ,,DZIEŃ Z ZABAWKAMI EKO" .

W tym dniu nasze przedszkolne zabawki wyjechały na urlop. W sali zostały puste półki. Ich brak sprowokował dzieci do innego zorganizowania sobie wolnego czasu i przestrzeni w sali według własnego pomysłu. Zainspirowane kartonowymi modelami m.in. samochodzików, pralki, kuchenki, garażu wykonanego przez wychowawczynię p. Marię Setera zostały zachęcone do zabaw. Przedszkolaki od razu wzięły się do pracy. Do ich dyspozycji były zgromadzone wcześniej pudełka kartonowe, butelki, ścinki materiałów itp. czyli wszystko to, co przeciętny człowiek uważa za bezużyteczne. Miały mnóstwo pomysłów i nie trzeba było im podpowiadać, co mogą zrobić. Na początku wspólnie wykonały zwierzątka: lwa i słonika. Wywiązała się ,,rozmowa’’ między zwierzętami, każdy chciał opowiedzieć coś o sobie. Gdy już skończyły się opowieści, dzieci podchodziły do zgromadzonych materiałów, brały co uznały za przydatne i razem się bawiły. Część z nich korzystając z pralki „robiło” pranie, inne przygotowywały posiłki na kuchence. Dziewczynki kontrolowały czas używając do tego papierowych zegarków na frotowych bransoletkach. Chłopcy zauroczeni garażem parkowali samochodziki. Na koniec czekała na dzieci atrakcja – „łowienie ryb”. Kartonowe pudła zamieniły się w kutry rybackie, ,,rybacy’’ przy użyciu „wędek” próbowali swoich umiejętności w łowieniu. W tym dniu nie zaobserwowano dziecka, które nie wiedziałoby, co robić. Były one tak zaangażowane w tworzenie zabawek, że zupełnie zapomniały o tych z sali. Poprzez takie zajęcia dzieci odkrywają swoje twórcze możliwości, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zdobywają sprawność manualną, uczą się samodzielności oraz współdziałania w grupie.

To był nasz debiut, ale na pewno jeszcze podejmiemy takie działania. Uważam, że warto podtrzymywać takie pomysły choćby w domu. Zbieranie rolek, pudełek i chowanie do magicznego kuferka zupełnie nic nie kosztuje. A gdy nuda zajrzy w okna naszych domów warto go otworzyć. Wraz z rolkami, guzikami i wstążkami wysypią się z niego niezliczone pomysły Waszych dzieci…