PODSUMOWANIE PROGRAMU - DZIAŁAJ Z IMPETEM - W GRUPIE II

rok temu

Kornelia Przywara

Przedszkolaki z Grupy II z naszego przedszkola od listopada do końca kwietnia brały udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Działaj z imPETem!”, który w łatwy i ciekawy sposób pomógł przekazywać wiedzę, przyswajać nowe informacje, zrozumieć je i zapamiętać. Opiekunem projektu była nauczycielka Kornelia Przywara.
„Działaj z imPETem!” t
o innowacyjny projekt edukacyjny, którego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, które należą do frakcji odpadów z żółtego pojemnika, segregacji odpadów i pomoc w rozumieniu recyklingu. Poprzez projekt dzieci dowiedziały się, jak należy segregować odpady i dlaczego powinny to robić.....


W ramach programu przedszkolaki uczyły się poprzez zabawę i rozwiązywały ImPETowe zadania oraz brały udział ww wszystkich mini konkursach:

1. Początkiem listopada Przedszkolaki z Grupy II obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Ale bałagan”, dzięki któremu poznały nowych przyjaciół - bohaterów programu i poznały zasady segregowania śmieci. Następnie samodzielnie pomagały nowym przyjaciołom prawidłowo posegregować odpady do odpowiednich pojemników. Wspólnie ze śmieciarką Miecią podczas wycieczki rozwoziły odpady do sortowni, a następnie do Zakładu przetwarzania, gdzie dowiedziały się co oznacza słowo „recykling”. Przedszkolaki bezskutecznie próbowały zgnieść zakręconą butelkę PET, dzięki czemu poznały zasadę prawidłowego wrzucania butelek do żółtego pojemnika tj. odkręć, opróżnij, zgnieć, wrzuć do żółtego.

2. "Recyklingowy pokaz mody" to 1 mini konkurs. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały stroje dla swoich ImPETów wykorzystując do tego wyłącznie odpady. Po wykonaniu prac w sali odbył się "Pokaz EKOMODY z ImPETem”. W ImPETowej scenerii i opaskach na głowach "Działaj z ImPETem", przed Panią Dyrektor i grupą młodszych przedszkolaków dzieci zaprezentowały kolekcję ekostrojów dla swoich ImPETowych przyjaciół, przechadzając się z nimi po „wybiegu” do marszowej ekomuzyki.

3. W celu utrwalenia wiadomości o właściwej segregacji odpadów Przedszkolaki wykonały listopadowe zadanie - łącząc różne rodzaje odpadów z odpowiednimi kolorami pojemników.

4. Przedszkolaki z Grupy II bez problemu zaliczyły zadanie grudniowe i już wiedzą, że najlepsza choinka to choinka w stylu eko. Samodzielnie wykonały bardzo proste, ale bardzo efektowne ekoozdoby. Do ubrania naszej ekochoinki wykorzystaliśmy wyłącznie odpady tj. plastikowe zakrętki, wieczka od jogurtów, papierki z cukierków, gazetki reklamowe. Tablica z ekochoinką zamieszczona w holu przedszkola miała na celu pobudzenie kreatywności innych dzieci i rodziców oraz zachęcić do wykonywania ekoozdób z nieużytków.

5. Drugi mini konkurs to „Nakrętkowy zawrót głowy” w ramach którego dzieci wykonały łączony plakat z nakrętek po napojach, który przedstawiał postać Impeta oraz plakat z napisem „Działaj z impetem”.

6. W styczniu Dzieci wykonały kolejną kartę pracy "Z imPETem w Nowy Rok". Tym razem przedszkolaki wcieliły się w rolę szpiegów i rozszyfrowały kod, poprawie pokolorowały przygotowaną grafikę a tym samym utrwaliły wiadomości o właściwej segregacji śmieci.

7. W ramach trzeciego zadania konkursowego „Pociąg do segregacji” dzieci uczestniczyły w tworzeniu kolorowego pociągu, a następnie utrwalały wiadomości umieszczając śmieci we właściwych wagonikach. Zaprezentowany pociąg w holu przedszkola zapewne zachęcił wszystkie dzieci i ich rodziców do właściwej segregacji odpadów w domu.

8. W styczniu Grupa II wykonała czwarte zadanie w ramach MINI KONKURSU „Coś z niczego”. Z plastikowych i powycinanych butelek po mleku, które dzieci ozdobiły naklejkami - kolorowymi kropkami, powstały nie tylko piękne, ale bardzo funkcjonalne pojemniki na kredki.

9. Kolejne zadanie na miesiąc luty to "Karmnik dla ptaków", który został wykonany z dużej plastikowej butelki i został zawieszony na drzewie w ogrodzie przedszkolnym, gdzie czekał na głodnych gości.

10. W marcu przedszkolaki wykonały kolejną kartę pracy „Rozwiąż Rebus” - wspólnymi siłami rozwiązaliśmy rebus, by znaleźć odpowiedź na pytanie, co może powstać z przetworzonej butelki PET. Wiemy, że może to być namiot i bluza polarowa.

11. Zadanie na miesiąc kwiecień „Zagraj w kapsle” było dla dzieci świetną formą rozrywki i treningiem dłoni, oczywiście wszystko połączone z edukacją. Tym razem przedszkolaki grały w zabawę zręcznościową – trafiały w odpady pstrykając plastikowe nakrętki.

12. Ostatnim zadaniem konkursowym ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Działaj z imPETem!” było zorganizowanie wystawy w holu przedszkola „Nasz Dzień Bez Śmiecenia” dla dzieci z pozostałych grup oraz ich rodziców.

Po przeprowadzonych zajęciach wg scenariusza konkursowego „Nasz Dzień Bez Śmiecenia”, przedszkolaki z Grupy II wspólnie z nauczycielką Kornelią Przywarą - opiekunem projektu, przygotowały wystawę edukacyjną z realizacji imPETowych działań. Na wystawie można podziwiać wszystkie prace wykonywane podczas trwania projektu, galerię zdjęć wraz z opisem wykonywanych zadań oraz imPETowe wskazówki dla rodziców. Wystawa została zaprezentowana przy okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Teraz czekamy na ocenę jury i wyniki konkursu, a nagrody są cenne. Trzymajcie kciuki :) 


 

ZAPRASZAMY DO GALERII WSZYSTKICH ZDJĘĆ
 Z REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ