CERTYFIKAT KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY 2022/2023

Bożena Pazdan

Po raz kolejny nasz przedszkole brało udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Kubusiowi Przyjaciele Natury....

Program poświęcony jest tematyce ekologicznej, a jego organizatorem jest marka Kubuś. Celem programu była nauka podstawowych zasad życia w zgodzie z naturą, ochrona środowiska, klimatu, recyklingu, szacunku do roślin i zwierząt, a także dbałość o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. Dzieci razem z Kubusiem wykonywały cztery MISJE: PRZEDSZKOLE,  DOM, SKLEP, LAS , podczas których dowiedziały się co należy zrobić, aby Ziemia poczuła się lepiej. Poznały negatywne skutki globalnego ocieplenia, jak można im zapobiegać.  Dowiedziały się jak można oszczędzać prąd, wodę, segregować odpady, w jaki sposób ekologiczny robić zakupy. Program ukazał dzieciom, iż w trosce o nasze zdrowie należy jeść dużo owoców i warzyw. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest ekosystem, że należy dbać o najdrobniejsze stworzenia czy rośliny, gdyż wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Każda misja miała różne zadania. Wiedza została przekazana w przystępny dla dzieci sposób w oparciu o scenariusze, ciekawe pomoce dydaktyczne,  filmiki, piosenki edukacyjne. Dzieci były bardzo zaangażowane, wykazały się umiejętnościami dbania o naturę. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami, postanowieniami w grupie. Po każdej zrealizowanej misji otrzymywały specjalną odznakę. Takie programy kształtują w dzieciach wrażliwość na otaczający je świat oraz szacunek do środowiska. Dzięki realizacji wszystkich misji nasza placówka otrzymała certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu Kubusiowi  Przyjaciele Natury.