PODKARPACKI KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ W RZESZOWIE - WYCIECZKA GRUPY V I VI

Marta Skiba

W dniu 5 października przedszkolaki z gr. V i VI wybrały się na pierwszą w tym roku wycieczkę do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa na Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej.

Kongresowi towarzyszyło hasło „Historia mówi przez pokolenia”. Edukatorzy, nauczyciele, działacze społeczni i pasjonaci historii podzielili się wiedzą na temat pamięci o naszych bohaterach narodowych i świadomości historycznej naszego społeczeństwa. Dla najmłodszych wystąpił „Teatr Miś Wojtek” z opowieścią o niedźwiedziu Wojtku, który dzieli się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa. Dzieci oglądały również krótkie filmy o zwierzętach, które brały udział w II wojnie światowej i zapisały się na kartach historii. Później kolorowały ilustracje związane z filmami.

Natomiast na zewnątrz budynku można było zobaczyć historyczne pojazdy i uzbrojenie: TKS, Fiat 508, działo przeciwpancerne Bofors, czołg Sherman oraz wyposażenie z epoki, szczególnie z okresu II wojny światowej prowadzone przez rekonstruktorów w mundurach żołnierzy gen. Stanisława Maczka. Wycieczka miała zupełnie inny charakter niż dotychczasowe. Była to prawdziwa lekcja historii dla najmłodszych.