DZIEŃ DRZEWA W PRZEDSZKOLU

Maria Setera

10 października w naszej placówce przedszkolaki obchodziły "Święto Drzewa".

To ważne święto przypomina nam o znaczeniu drzew dla życia ludzi, zwierząt, przyrody i dla całej naszej planety. W tym dniu odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały ich budowę, etapy wzrastania drzewa oraz zmienności wyglądu podczas pór roku. W czasie zabaw badawczych dotykały liści rożnych drzew oraz ich owoców. Obchody Dnia Drzewa były wspaniałą okazją do posadzenia drzewka w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci z grupy I pod opieką pani Joli zasadziły orzecha włoskiego, któremu nadały imię Janusz Korczak. Drzewko to kiedy urośnie będzie miało dużo owoców tak jak Janusz Korczak miał wokół siebie dużo dzieci.

Przedszkolaki zrobiły to z wielkim przejęciem i zaangażowaniem, zobowiązując się do obserwowania jego wzrostu i dbania o nie każdego dnia. Wspólne zabawy w grupach, wykonanie prac plastycznych, sadzenie drzewka i przytulanie sie do drzew były świetną okazją do integracji przedszkolaków oraz wspaniałą lekcją przyrody.

Dzień Drzewa jest również okazją, by docenić ich obecność w naszym mieście. Są nie tylko ozdobą naszych ulic i osiedli, ale przede wszystkim źródłem tlenu, dają cień, zatrzymują wodę, odbierają zanieczyszczenia, obniżają temperaturę.

Warto wiedzieć

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

FOTOGALERIA GRUPA  I

FOTOGALERIA GRUPA II