PROJEKT EDUKACYJNY PROMUJĄCY ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE

Marta Pieja

Dzieci z grupy II naszego przedszkola w tym roku szkolnym przystąpiły do projektu edukacyjnego „ Witaminki”.

W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.

Tak więc główne cele projektu to:
- promowanie zdrowych nawyków żywieniowych,
- zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa,
- stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków,
- oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi,
- wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych .

17 października podjęliśmy pierwsze wyzwanie . Głównym bohaterem był burak Bruno. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane lub miały elementy ubrania w kolorze buraka oraz przyniosły buraka. Na zajęciu poznały różne odmiany buraków w tym buraka cukrowego. Obejrzały prezentację „ Jak powstaje cukier’. Następnie dzieci porównywały wielkość, kształt przyniesionych buraków i dowiedziały się dlaczego warto jeść buraki. Kolejnym punktem zajęć było mycie buraka. Po umyciu buraki zostały obrane przez panie a następnie starte przy pomocy robota. Obierki buraczane wykorzystaliśmy do pomalowania sylwety buraka Bruno.
Do startych buraczków dodaliśmy starte jabłka, marchew, sok z cytryny i troszkę śmietanki oraz cukru. Całość została dokładnie wymieszana. W ten sposób powstała surówka, której głównym składnikiem był burak. Smakowała nam wyśmienicie!

W tym dniu postanowiliśmy przygotować drugie danie z buraków . Były to frytki i chipsy buraczane pieczone w przedszkolnym piekarniku.
Podczas zajęć nie zabrakło również aktywności ruchowej. Były to: zabawy kołowe „ Buraczane to i owo”, „ Buraczane miny”, masażyk w parach „ Pan buraczek”.
Obserwując aktywność dzieci podczas zajęć, możemy powiedzieć, ze postawione cele projektu „ Witaminki” zostały zrealizowane.