PROJEKT EDUKACYJNY PROMUJĄCY ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE - DYNIA

Marta Pieja

31 października dzieci z grupy II zrealizowały kolejne wyzwanie z projektu edukacyjnego “Witaminki”. Poznały bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia .

Na początku zajęcia oglądały różne odmiany dyń, które różniły się kształtem, kolorem, wielkością. Dzieci dowiedziały się, że niektóre odmiany dyń hoduje się wyłącznie w celach dekoracyjnych i nie nadają się do spożycia, natomiast pięknie prezentują się jako jesienna dekoracja. Dynia hodowana w celach spożywczych, podobnie jak większość warzyw, odznacza się korzystnym działaniem dla naszego organizmu. Jest źródłem białka oraz błonnika pokarmowego, który nie tylko pozwala na dłużej zachować sytość, ale również zapobiega zaparciom. Największe zainteresowanie wzbudziło wnętrze dorodnego warzywa. Większość dzieci podjęła się degustacji surowej dyni by określić zapach i smak oraz łuskanych pestek dyni. Dzieci wypowiadały się również o spożywanych w domu potrawach z dyni jak zupa dyniowa, sok, dyniowe babeczki czy olej z pestek dyni.

Nie zabrakło również zabaw z dynią. Były to „ Zabawa na spostrzegawczość”, zabawa integracyjna „ Wędrująca dynia”, Zabawa ruchowo-taneczna przy piosence „ Dynia Dana”. Dzieci wykonały także pracę plastyczną dynia „Dana” wykonaną techniką lepienia z masy solnej oraz zasmakowały pysznej zupy z dyni przygotowanej przez panie kucharki naszego przedszkola, którym bardzo dziękujemy.

Podsumowując: cele projektu „ Witaminki” promującego zdrowe nawyki żywieniowe takie jak:
- stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków,
- oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi, zostały zrealizowane.