DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

rok temu

Marta Pieja

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień określany także Dniem Dobrych Uczynków to święto obchodzone na całym świecie 21 listopada.


Dzień ten ma długą tradycję, która rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, w 1973r., kiedy to bracia Brian i Michael McCormack zareagowali na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli oni pokazać światu, że walka zbrojna i zawiść to zło, które niszczy, a nie buduje. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

Życzliwość (wg wikipedii) to – przyjazne usposobienie.  Cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze.  Jedna z cnót społecznych, która wyraża się w postawie, czynach i słowach, wobec drugiego człowieka lub ludzkiej wspólnoty. Człowiek życzliwy łagodzi cierpienia i przyczynia się do szczęścia innych. Budzi podziw nie tyle ze względu na czyn, ile na jego przyjazną postawę. Potrafi się on cieszyć z cudzego szczęścia, obca natomiast jest mu satysfakcja z czyjegoś niepowodzenia.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia a także jak wiele znaczy serdeczny uśmiech na twarzy. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, jak być dobrym kolegą/dobrą koleżanką oraz czym taka osoba się charakteryzuje. Ponadto, utrwaliliśmy zwroty grzecznościowe, tj. proszę, dziękuję, przepraszam. Poprzez ciekawą rozmowę oraz zabawę, uświadomiliśmy sobie, że warto być życzliwym każdego dnia, nie tylko od święta!

FOTOGALERIA