OBCHODZILIŚMY NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW

8 miesięcy temu

Bożena Pazdan

W tygodniu poprzedzającym święta wielkanocne w przedszkolu poruszaliśmy tematykę Polaków ratujących Żydów…


NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW  przypada na 24 marca, został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2018 r., dla upamiętnienia heroicznej postawy Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Tego dnia przypada  rocznica śmierci Rodziny Ulmów z Markowej z Podkarpacia. 

ROK 2024 ROKIEM RODZINY ULMÓW
28 lipca 2023 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów, w tym roku  przypada 80. rocznica zamordowania rodziny. Ponieśli śmierć z rąk niemieckich żandarmów za ukrywanie  Żydów.   „Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom”.
           
                W związku z tym w naszym przedszkolu była to okazja do uczczenia tego dnia. W grupach przeprowadzono rozmowy na temat  życia, wartości, postaw polskiej Rodziny Ulmów, dzieci obejrzały film animowany o błogosławionej rodzinie Ulmów pt."Co drzewa widziały".  W holu została zamieszczona gazetka tematyczna przygotowana z pomocą p. Kasi Szeligi Babiarz, dzięki której społeczność przedszkolna mogła poznać  Błogosławioną  Rodzinę Ulmów. Podczas zajęć przybliżano również niektóre  elementy, symbole kultury żydowskiej.

FOTOGALERIA

Zajaśnieli wielkością zwyczajności i największą miłością , jaką jest oddanie życia za bliźniego”.

Rodzina Ulmów Została uhonorowana wysokimi odznaczeniami Polski i Izraela.
- W 1995 roku zostali uhonorowani przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
- W 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
- W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
- 10 września 2023 r. zgodnie z decyzją papieża Franciszka  beatyfikowano w Markowej  Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały błogosławionych została wyniesiona cała rodzina – Rodzice, ich Dzieci, a także Dziecko jeszcze Nienarodzone, którego spodziewała się Wiktoria.
- Od 24 marca 2024 roku port lotniczy Rzeszów – Jasionka nosi imię  Rodziny Ulmó „ZWYCZAJNI WYJĄTKOWI” …Taka była ich codzienność…..

Józef Ulma urodził się 2 marca 1900 r. , Wiktoria Ulma z domu Niemczyk urodziła się 10 grudnia 1912 r. , mieszkali w Markowej.  W 1935 roku zawarli związek małżeński, wkrótce doczekali się licznego potomstwa: Stanisława (8 lat), Barbara (7 lat), Władysław(6 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (2 lata) ,a  kolejne Dziecko miało przyjść na świat na wiosnę 1944 roku. Ulmowie byli rolnikami i prowadzili gospodarstwo we wsi Markowa na Podkarpaciu. Wiktoria opiekowała się dziećmi i dbała o dom.
Wyniosła z domu rodzinnego zasadę: - „żaden człowiek, proszący o pomoc, nie może zostać odprawiony z niczym”.  Józef uprawiał sad oraz ogród. Zajmował się pszczelarstwem, hodowlą jedwabników, fotografowaniem. Udzielał się społecznie, dzielił się z innymi rolnikami swoją fachową wiedzą.  Podczas II wojny światowej Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów. W tamtych czasach za pomoc Żydom groziła śmierć z rąk niemieckich okupantów. Kierowali się bezinteresowną miłością bliźniego. Ulmowie ukrywali Żydów przez około 15 miesięcy. Niestety 24 marca 1944 roku w gospodarstwie Ulmów pojawili się niemieccy żandarmi, zamordowali Żydów, a następnie Józefa i Wiktorię oraz wszystkie ich dzieci.

Prowadzili zwyczajne życie, ale było w nich coś wyjątkowego…Związani z markowską ziemią , uczą nas, że praca uszlachetnia człowieka, Każde z nich starało się kierować w życiu przykazaniem miłości Boga i bliźniego… okazywali szacunek do każdego życia…Tej postawy uczyli swoje dzieci…Bez wątpienia Są wzorem do naśladowania…