PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTOWAŁY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA WSPÓLNIE Z UNICEF

Barbara Szczęch

„Dziecka prawa poważna sprawa.
     Dziecka prawa to nie zabawa!!!  " .......

„Dziecka prawa poważna sprawa.
     Dziecka prawa to nie zabawa!!!  "

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek. Każdy powinien mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się wzajemnie uzupełniają.

Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one zbiór zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

Jak co roku poruszamy w naszym przedszkolu ten ważny dla naszych dzieci temat. Obchodzimy go uroczyście w grupach, ubieramy się w kolory niebieskie, przygotowujemy różne zabawy edukacyjne, gry, quizy, śpiewamy piosenki. Wyjaśniamy nie zrozumiałe dla dzieci kwestie. Zależy nam na tym, aby dzieci były świadome swych praw, je rozumiały.

Mam prawo być sobą
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą
Mam prawo kochać i kochanym być
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.