RATUJEMY BO UMIEMY

4 dni temu

Maria Setera

Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, w naszym przedszkolu zorganizowano zajęcia edukacyjne, mające na celu przybliżenie dzieciom podstawowych zasad udzielania pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Zajęcia były dostosowane do wieku dzieci, a ich forma była interaktywna i pełna zabawy, aby przedszkolaki mogły nie tylko zdobywać wiedzę, ale też cieszyć się udziałem w wydarzeniu. Zajęcia rozpoczęły się od wytłumaczenia dzieciom , dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna. Panie wychowawczynie w prosty sposób wyjaśniały, że umiejętność pomocy innym w nagłych sytuacjach może być bardzo wartościowa i każdy może się tego nauczyć, nawet małe dzieci.

Przedszkolaki zostały nauczone, jak poprawnie wezwać pomoc w sytuacji nagłego wypadku. Poznały kilka prostych zasad pierwszej pomocy w formie pokazu na pluszowych misiach. Dzieci uczyły się, jak zaopatrzyć skaleczenie (przykładanie plasterka), co zrobić, gdy ktoś upadnie i się przewróci oraz jak układać w pozycji bocznej bezpiecznej. Dzięki temu dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jakie kroki podejmuje się w różnych sytuacjach.

Następnie przyszedł czas na zabawę w ratowników! Dzieci ćwiczyły praktyczne umiejętności: uczyły się, jak nałożyć plasterek na skaleczenie i jak założyć bandaż. Obserwowały jak wykonuje się uciśnięcia klatki piersiowej. Odważniejsze przedszkolaki mogły spróbować własnych sił ratując kolegę lub koleżankę. Poznały również zasady, jak można pomóc kiedy ktoś się zadławi korzystając z prostych technik takich jak delikatne klepnięcie między łopatki (oczywiście w bezpiecznej formie, dostosowanej do wieku) czy też uciśnięcie brzucha. Po części praktycznej przedszkolaki miały okazję stworzyć własne apteczki pierwszej pomocy. Wykorzystując różnorodne materiały plastyczne, dzieci rysowały i wyklejały przedmioty, które ich zdaniem powinny znaleźć się w apteczce: bandaże, plasterki, nożyczki czy woda utleniona.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało odznakę „Małego Ratownika”.

Zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale także pełne radości i zabawy, co sprawiło, że dzieci z chęcią angażowały się w naukę pierwszej pomocy, przyswajając cenne umiejętności na całe życie.

FOTOGALERIA - GRUPA III

FOTOGALERIA - GRUPA V