PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ O KOLEJARZACH W DNIU ICH ŚWIĘTA

Urszula Kmieć

DZIEŃ KOLEJARZA

DZIEŃ KOLEJARZA

Jak co roku, 25 listopada, we wspomnienie Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, swoje święto obchodzą wszyscy pracownicy Kolei.  W ramach ogólnopolskiego  projektu edukacyjnego  pt. „Serdeczna karteczka” , przedszkolaki z gr IV  wykonały  w  poniedziałek przepiękne laurki dla Kolejarzy, które następnie zostały przekazane wszystkim pracownikom PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.

Oczywiście  była to także wspaniała okazja do rozmów z dziećmi nt tego pożytecznego  zawodu, jak również  bezpieczeństwa, jakie należy zawsze zachować podczas przekraczania przejazdów kolejowo – drogowych. Warto wspomnieć, iż Pracowników  PKP PLK Rzeszów gościliśmy w naszym przedszkolu, biorąc  udział w ogólnopolskiej Akcji Szlaban na ryzyko.

Patronką Kolejarzy jest wspaniała Święta, Święta Katarzyna Aleksandryjska, która była bardzo piękną i niezwykle mądrą kobietą, męczenniczką Kościoła Katolickiego. Kolejarze obrali Ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro nie zginęła pod kołem męczeńskim ( podobno koło, pod którym była męczona, rozpadło się, nie wyrządzając Jej szkody) - to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów… Wizerunek Świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na dworcach kolejowych są Jej kapliczki. Kult Św. Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.

Zatem,  wszystkim Pracownikom Kolei

życzymy
                               przede wszystkim pomyślności,
                   zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym,
                      radości z każdego dnia, zdrowia i spokoju,
a także dalszej pasji do działania oraz motywacji do codziennej pracy.