GRUPA V REALIZUJE OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY - MALI WIELCY ODKRYWCY - TEMAT WODA

miesiąc temu

Kornelia Przywara


Grupa V w bieżącym roku szkolnym realizuje ogólnopolski program "Mali Wielcy Odkrywcy". 
Celem programu Mali Wielcy Odkrywcy jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program został podzielony na etapy, a pierwszy z nich został zrealizowany w listopadzie i dotyczył drzew. Za nami kolejny - drugi etap, który dotyczył wody....


W styczniu i w lutym podczas zajęć dzieci poznawały między innymi stany skupienia wody oraz jej gęstość. W trakcie zajęć Mali Odkrywcy badali, obserwowali, wykonywali doświadczenia i ćwiczenia ze złudzeniami optycznymi i wypornością.
Przedszkolaki między innymi wąchały i sprawdzały, czy woda ma smak, obserwowały, dotykały, rozpuszczały kostki lodu, wytwarzały krople wody z pary oraz zamieniały wodę w lód.

Dowiedziały się również, że przedmioty o mniejszej gęstości niż woda unoszą się na jej powierzchni, natomiast te o większej – zwyczajnie toną. 



Że jajko w wodzie zatonie, ale słona woda, która ma większą gęstość wypycha je w kierunku powierzchni.

Mali odkrywcy z radością obserwowali rodzynki tańczące w gazowanej wodzie, oraz jak pieprz ucieka od kropli płynu do mycia naczyń.





Przedszkolaki mieszały mleko z barwnikami i nakrapiały pipetą na powierzchnię oleju tworząc kolorowe bąbelki opadajace na dno talerza.



Dzieci z niedowierzaniem obserwowały jak ołówki "przechodzą" na wylot woreczka, a woda nadal w nim pozostaje.


 

Ciekawym doświadczeniem były cząsteczki kolorowej wody, ktore łączyły się ze sobą i wędrowały po sznurku zmieniając jej kolor.

 

Jedynie brak śniegu nie pozwolił nam na obserwację kształtów płatków śniegu przez lupę, ale jeszcze zima trwa więc wszystko przed nami.

 

Dzięki takiej nauce przez zabawę dzieci mogły bawić się i uczyć jednocześnie, obserwując i eksplorując właściwości wody i lodu w różnych stanach skupienia, temperaturach i warunkach, miały możliwość odkrywania fascynujących tajemnic związanych z wodą w przyrodzie, zrozumienia cyklu wodnego na naszej planecie.

Czekamy na realizację kolejnego etapu dotyczącego jednostek miary.

FOTORELACJA 2 strony