HOKUS - POKUS, CZARY - MARY, NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY

Maria Setera

W dniu 30 listopada 2021 r. dzieci z grupy I uczestniczyły w spotkaniu „Andrzejkowe czary - mary”. Na wstępie przedszkolaki dowiedziały się, że „Andrzejki” – jest to dzień, w którym swoje święto mają wszyscy, którzy mają na imię Andrzej. Wysłuchały legendy o wróżbach oraz przysłów związanych z tym świętem. Dzieci poznały historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Każde dziecko wrzuciło do „magicznej studni” grosik, aby tym samym zapewnić sobie dobrą zabawę i pomyślne wróżby. Nie zabrakło również tradycyjnych zabaw: "Kim będę w przyszłości”, „Cukierkowa wróżba”, „Serca”.

Wszystkie wróżby i zabawy były dobrą okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji, kształtowania postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one naszym maluchom wiele radości i były okazją do wspólnej wesołej zabawy.