DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W roku 2022 DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU obchodzimy 8 lutego pod hasłem "Działajmy razem”
Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpi do obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Temat ważny, bo dotyczy przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety, laptopy...Planowane działania m.in. zajęcia dla dzieci ze starszych grup, pogadanki, itp. realizowane będą od 8 - 11 lutego.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.
DBI to przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

We współczesnym świecie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez telewizji, komputera, Internetu. Ulubioną i często jedyną formą sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież, a nawet osoby dorosłe stały się gry komputerowe.  Zjawisko gier komputerowych budzi obecnie spore i sprzeczne emocje. Z jednej strony gry komputerowe są odbierane jako nowoczesna i bardzo atrakcyjna zabawa, z drugiej strony często przerażają ogromnym ładunkiem przemocy, okrucieństwa, budząc uzasadniony niepokój rodziców, wychowawców czy psychologów.

Zachęcamy wszystkich rodziców do podejmowania rozmów z dziećmi, zarówno z przedszkolakami jak i tymi starszymi, na temat szanowania swojego czasu oraz przestrzegania ich przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z sieci i gier komputerowych, z tabletów, laptopów, komórek itp.

Zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z:
-  artykułem opracowanym przez Radę Pedagogiczną w zakładce POCZYTAJ MAMO, TATO: WPŁYW MULTIMEDIÓW NA ROZWÓJ DZIECI”
-  poradnikiem nie tylko dla rodziców Dzieci w świecie gier komputerowych
- krótkim filmikiem  instruktażowym Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci”

W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy:
RODZICU UWAŻAJ, ILE TWOJE DZIECKO SPĘDZA CZASU PRZED KOMPUTEREM ORAZ DO JAKICH CELÓW GO WYKORZYSTUJE !!!